Ukraynaya yaş meyve sebze ihracatı yapılamıyor

Ukraynaya yaş meyve sebze ihracatı yapılamıyorAntalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Ukraynanın zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle Türkiyeden yaş meyve sebze ithalatına koyduğu yasağın kalkmasına karşın kontrol memurlarını göndermemesi nedeniyle yasağın fiilen devam ettiğini bildirdi.
Satıcı, Ukrayna’nın başta domates olmak üzere dört üründe zirai ilaç kalıntısı bulunduğu gerekçesiyle 3 Haziran 2010 tarihinde Türk ürünlerine yasak koyduğunu hatırlattı. Türk tarafının yasak sonrası tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini belirten Satıcı, Ukrayna hükümetinden sağlıklı bilgi alamadıklarından yakındı.

Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Ukrayna’nın geçtiğimiz hafta Türk ürünlerine koyduğu yasağı kaldırdığını ve bu kararını da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bildirdiğini vurgulayan Satıcı, bu ülkeden Türkiye’ye gelecek olan kontrol memurları ile diğer görevlilerin geliş tarihlerini bildirmediğini söyledi. Satıcı, bu yüzden üretim alanları ve laboratuvarlarda inceleme yapılamadığını kaydetti.

Ukraynalı yetkililerin gelmemesi ve rapor hazırlamamaları nedeniyle yasağın fiilen devam ettiğini vurgulayan Satıcı, şunları kaydetti:

”Ukrayna’nın ülkemiz ile yaptığı anlaşmalara yaklaşımını samimi bulmuyoruz. Burada nasıl bir hesap içinde olduklarını bilmiyoruz. Türk tarafı olarak, üretici ve ihracatçı olarak üzerimize düşen görevi yaptık. Ukrayna, özellikle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile temasa geçmesi gerekirken kendi başlarına üretim alanlarına gidip dolaşıyorlar. Öte yandan Türk tarafı olarak bu ülkeden ithalat yaptığımız ürünlere gösterdiğimiz hassasiyeti, Ukrayna Türk ürünlerine göstermiyor. Yasak kalktı ama geçen hafta Ukrayna’dan gelecek yetkililerden bir haber yok. Bu yetkililer, Türkiye’de üretim alanlarında inceleme yapacaklardı. Buna göre ihracat gerçekleşecekti. Görevliler gelmediği için de sonuç alınamıyor. İhracat yapılamıyor. Yasak fiilen devam ediyor.”

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Antalya İhracatçı Birliği olarak durumu takip ettiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını belirten Satıcı, Ukrayna’nın yaş meyve sebze ihracatı açısından çok büyük bir pazar olduğunu sözlerine ekledi.

07 Ocak 2011 – Zaman

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s