Dünyada gıda fiyatları çıldırdı!

Rusya’daki yangın, Avustralya’daki sel ve Arjantin’deki kuraklık nedeniyle tarım üretimi düşünce fiyatlar rekor seviyelere tırmandı. Sadece buğday son altı ayda yüzde 84 oranında değer kazandı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü dünya ülkelerini halk ayaklanmaları konusunda uyardı.
Önce Rusya ve Arjantin’de kuraklık, Brezilya’da aşırı yağışlar, Hindistan’da azalan Muson yağmuları, ardından Avustralya’da bütün tarımsal rekolteyi mahveden seller.


Hepsi aynı yıla denk gelince olanlar oldu. Son 6 ayda tarım fiyatları adeta çıldırdı.


Uluslararası piyasalarda mısır fiyatları yüzde 85, buğday fiyatları yüzde 84, arpa fiyatları yüzde 31, şeker fiyatları ise yüzde 28 değer kazandı.


Türkiye henüz farkında olmasa da dünya 2011 ve 2012 yıllarında büyük bir kıtlık yaşanıp yaşanmayacağını tartışmaya başladı bile.


Avrupa, Kanada ve ABD’de tarımsal üretimin geçen yıllara göre düşük olması durumunda kıtlığın büyük boyutlara ulaşabileceğinden endişe ediliyor.


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, gıda fiyatlarındaki yükselişin sürmesi durumunda halk ayaklanmaları yaşanabileceği uyarısında bulundu.


2008 yılında Mısır, Kamerun ve Haiti gibi ülkelerde yaşanan ayaklanmaları hatırlatan FAO, şu anda fiyatların o günkü seviyeleri bile aşarak insanlık tarihinin en pahalı seviyesine çıktığına dikkat çekti.


Tayland’da bazı gıda fiyatları son bir yılda beş kat artarken, Endonezya’da devlet halka bahçelerinde sebze yetiştirmelerini tavsiye ediyor.


Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, hükümetleri paniğe kapılmamaları için uyarırken, zengin ülkelerden de, yoksullara gıda desteği vermelerini istedi.


Dünya Bankası, gıda fiyatlarındaki yükselişin etkileri konusunda bir rapor hazırlayarak, ilk G-20 toplantısında liderlerin dikkatine sunacak.


Türkiye’de ise halen dünyadaki gıda fiyatlarının piyasaya bir etkisi olmadı. Ama uzmanlar, fiyat artışlarının devam etmesi durumunda hükümetin bazı önlemler almak zorunda kalacağına, ilk etapta tarım ihracatının yasaklanabileceğine dikkat çekiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s