Darısı Sebze Üreticilerinin Başına!!! Umarız Aynı Eylemi Sebze Üreticileri de Yapabilir

Limon İhracatına verilen 125 dolarlık teşvike rağmen fiyatların düşmesi üzerine limon kesim ve satışını durdurma kararları alan üreticiler kesimi durdururken, dökme limon alımı yapan yerel esnaf da karara uyarak kepenklerini kapattı.
Alınan kararların uygulanabilmesi amacıyla oluşturulacak komite için Mersin”in Erdemli ilçesine bağlı Arpaçbahşiş belde belediyesi toplantı salonunda üreticiler ve yerel esnaf, belediye başkanlarının öncülüğünde biraraya geldi. Hayli hararetli geçen toplantı sonunda fiyatlar iyileştirilinceye kadar dökme limon kesimi ve alım-satımının durdurulduğu açıklandı.

Toplantıda konuşan Arpaçbahşiş Belediye Başkanı Musa Demir, limonun ilçe ekonomisi yanında Türkiye ihracatında önemli bir paya sahip olduğunu, Türkiye”de yetiştirilen limonun yüzde 65”lik kısmının Erdemli”de üretildiğini belirterek, “Eylül ayı içinde Enter ve Mayer cinsi limon 90 kuruş ve 1 TL”lik gibi bir fiyatla alındı. Ancak bizim bölgemizden alımlar ortalama 40 kuruş olarak başladı. Bu yatak limon fiyatı. Dökme limon alanlar ise alıma 60 kuruştan başladılar. En son 35 kuruşa düştü ve 30 kuruşa düşeceği ileri sürüldü. 125 dolar teşvik almasına rağmen fiyatın aşağıya düşmesine tepki gösteren üretici ve yerel esnaf bir araya geldi. Bu günden itibaren bir hafta süreyle üreticiler kesimi durdururken, dökme limon alımı yapan yerel esnafta karara uyarak kepenklerini kapatma kararı aldı. Bu kısa süreli bir çözümdür. Üreticide , yerel esnafta, kimse şov peşinde değil. Kanayan yara bizim yaramızdır. Bu toplantı üretici ve yerel esnafın eğer kesim durdurulursa limon en azından 10 kuruş artar diyerekten bize baskısı sonucu ortaya çıktı” dedi.

Limon kesimini durdurma kararının ne kadar yeterli olacağını bilemediklerini ancak fiyatlarda bir yükselme olmadığı takdirde bir haftalık sürenin uzatılabileceğini ifade eden Demir, “Biz üretici ve dökme limon alımı yapan yerel esnaf diyoruz ama bunlar aynı durumda olan insanlar. Limon alımı yapan yerel esnaf da aynı zamanda üretici. Bu insanlar ele ele vermek, ortak kararları uygulamak durumdalar, değilse bu toplantı amacına ulaşmaz. Bizim belediye başkanları olarak yapacağımız pek fazla bir şey yok ancak size ne kadar destek olunması gerekiyorsa yanınızda olacağız” diye konuştu.

Limonun aldığı teşvike rağmen 30 kuruşa düşmesinin görülmemiş bir hadise olduğunu anlatan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise fiyatın maliyetinin çok altında olmasının çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirtti. Tollu, “Limonun ülke ekonomisine sağladığı katma değer ortada. Buradaki üretim tamamen çiftçinin alın teri. Eğer bu üretimden çiftçi ekmek yemezse, tüccar da ekmek yemez. Ülkemiz limon ihracatından büyük ölçüde döviz kazanıyor. Yani üretici kendi ekmeğini kazanırken ülkesine de çok ciddi anlamda girdi sağlıyor. Döviz kazandırıyor. Yeniden söylüyorum, bu düşük fiyattan üretici de, tüccar da, ülke ekonomimiz de ciddi bir kayıp içerisindedir. Bu sorun bir an önce çözülmelidir” dedi.

Konuşmaların ardından üretici ve dökme limon alım satımı yapan yerel esnaf da görüşlerini bildirdi. İlçede limonun mamül ya da yarımamül sanayi ürünü olarak kullanılması için girişimlerde bulunulması amacıyla çalışma başlatılması istenirken, tesis kurulması halinde fiyatlardaki istikrarsızlığın önüne geçmede etkili olacağı üzerinde duruldu. Tesisleşmenin limon satışında alternatif olacağı belirtildi.

Toplantı sonunda 7- 14 ocak tarihleri arasında bir hafta boyunca dökme limon dükkanlarının kapatılması, bu süre zarfında üreticilerin dökme limon kesimi yapmaması, fiyatlarda uzlaşma sağlanması halinde yeniden ilan yapılması ve en kısa zamanda limon üreticileri birliğinin kurulması kararları yeniden onaylanarak, çalışmanın il genelinde yayılması kararı alındı.

Toplantının ardından ilçe merkez ve beldelerinde dökme limon alım satımı yapan yerel esnaf kepenkleri kapattı.

Arpaçbahşiş beldesinde dökme limon alım satımı yapan yerel esnaftan Ali Basır, “Ankara”ya giderek vekillerimizden, başbakanımızdan teşvik istedik. Ton başına 125 dolar teşvik çıktı. Ancak bu teşvik üreticiye yansımadı. İhracatçı bizim düşmanımız değildir. Ancak bu işten üretici de, ihracatçı da para kazansın istiyoruz” dedi.

Bu yazı webziraat.com sitesinden yayınlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s