Türk şirketlerine kapıyı kapatan Rusya haksız!

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Rusyanın Türk şirketlerine karşı tutumunda haklı olmadığını söyledi.

Yetkin, TZD Genel Merkezi”inde düzenlediği basın toplantısında Türkiye”nin meyve ve sebze üretiminde dünyanın ilk beş ülkesi arasına girdiğini, Rusya”nın aldığı kararda yüzde 100 haklı olmadığını kaydetti. Rusya”nın meyve ithal ettiği İspanya ve Brezilya gibi ülkelerle işbirliğine gittiğini, Türkiye”ye ise farklı davrandığını anlatan Yetkin, Rusya”ın ihracat yapan 5 Türk firmasını listeden çıkarması ve 8 firma için de “kırmızı alarm” vermesi kararının samimi olmadığını söyledi.
Yetkin, Türkiye”nin aynı ilaç kalıntısı oranıyla Avrupa”ya ihracat yaptığını ve Rusya”ya ihracatında yaşadığı sorunları ise yaşamadığını belirterek, Rusya”nın ”kırmızı alarm”a aldığı 13 firmanın şu anda Türkiye”nin toplam ihracatının yüzde 76,4 ünü gerçekleştirdiğini hatırlattı.
İLAÇ BAYİLERİ
Türkiye”de TZD”nin üyesi teknikerlerin bulunduğu ilaç bayilerinde reçeteli tarım ilacı satılarak üretimde öz denetim sağlandığını bildiren Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının tarım teknikerlerini ilaç bayiliği açma ve kurma yetkisini elinden alacak yönetmelik hazırlığında olduğunu iddia etti.

Yetkin, söz konusu yönetmelikle tarladan sofraya olan halkanın bozulacağını, ilaç bayiliği yapacak kişilerde illa yüksek okul mezunu olma şartı aranmasının yanlış olduğunu söyledi.

TZD üyesi teknikerlerin ilaç bayisi olmak için gerekli sınavları geçtiğini ifade eden Yetkin, “büyükşehirler gibi mühendisleri olmayan Anadolu köylerinde ne yapılacak”şeklinde konuştu.

ET İTHALATI DURURSA FİYATLAR İKİYE KATLANIR

Yetkin, basın toplantısında kırmızı et fiyatlarına ilişkin değerlerdirmelerde de bulundu. Yetkin, bir gazetecinin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker”in “kırmızı et sektöründen çekileceğini açıklayan firmaların muhtemelen kardan zarar ederiz endişesi taşıdıkları” yolundaki açıklamasının hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

“Biz ithalata karşı değiliz. Kasaplık hayvan ve karkas eti ithaline karşıyız. Damızlık ve besi hayvan ithal edilip uygun koşullarda üreticiye dağıtılmasını öneriyoruz. Et fiyatların artmaya başladığı anda 500 bin besi hayvan ithal edilseydi, ayrıca buna ilave olarak 3 yıl boyunca her yıl 300 bin besi hayvanı getirtilip üreticilere dağıtılsaydı sorun çözülecekti ama bu yapılmadı.

Tarım Kredi Kooperatifleri”nin üreticiye kredi yerine besi hayvanı vermesi uygulamasını olumlu buluyoruz. Ziraat Bankasını çiftçilere besi, damızlık, küçük baş için verilen sıfır faizli 7 yıl vadeli kredi desteğini olumlu buluyoruz.”

Yetkin, yerli eti ithal ete karşı rekabet edebilir hale getirmek için ithal ete uygulanan gümrük vergisinin yüzde 30”dan yüzde 70”e çıkarılabilceğini sözlerine ekledi.

18 Ocak 2011 – Radikal

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s