SEBZE TOHUMCULARI: ‘Yurt Dışında İtibarımız Daha Fazla’

Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRK-TED) Başkanı Ali Özbuğday, Türk tohumculuğunun yurt dışında, yurt içinden daha saygın bir konumda ve itibarının daha yüksek olduğunu söyledi.


Özbuğday, “Kendimizi ne dev aynasında ne de olduğumuzun gerisinde görmek isteriz. Ama kamuoyundaki görüntümüz yurt içinde maalesef hak ettiği yerde değil.” dedi. TÜRK-TED tarafından Antalya’da düzenlenen ‘Tohumculuk Çalıştayı’na katılan Dernek Başkanı Ali Özbuğday, Türkiye’nin tohumculukta dünyanın belli başlı ülkeleri arasına girdiğini kaydetti. Türk tohum firmalarının gelişim sürecini tamamladığını, teknolojik yönden ülke sınırlarını aşacak bir düzeye geldiğine işaret eden Özbuğday, “Dünya genelinde tohumculuk ticaretinin önümüzdeki 5 yıl içersinde 47 milyar dolara ulaşacağı bekleniyor. Ülkemiz tohumculuk sektörünü, firmalar arası teknoloji paylaşım temelinde, dünyada en önde gelen ülkeler seviyesine taşımak temel hedefimiz. Çünkü çalıştığımız ürün tohum.
Tohum tarımın yazılımı.” diye konuştu. Üreticinin, daha az alanda, daha az su, daha az ilaç ve yakıt ile daha fazlasını yetiştirmek istediğini dile getiren Özbuğday, tüketicinin de daha fazla kalite, daha fazla lezzet istediğini belirtti. “Tüketici biberi, domatesi iki ay yerine yıl boyunca yemek istiyor. Daha fazla ekonomi istiyor. Sadece hasat sezonunda ucuz olsun istemiyor. Yıl boyunca ucuz ürün istiyor ve daha fazla çevreye saygı istiyor.” ifadelerini kullanan Özbuğday, tüketicide bu bilincin gittikçe arttığına dikkat çekti. Türk tohumculuğunun ulaştığı seviyeye de değinen TÜRK-TED Başkanı Özbuğday, sektörün ilk basamak olan ‘al-sat’ noktasını geçtiğini, artık teknoloji üretir bir düzeye ulaştığını aktarırken, “Sektör 1990-2000 yılına kadarki dönemde üretim hatlarını yurt dışından alıp belli bir lisans altında yurt içinde üretti ve sattı. Bu 2000 yılına kadar sürdü. Atık yerli tohum şirketlerinin birçoğu ıslah basamağına, yani yeni çeşit geliştirme basamağına ulaştı. Artık teknolojide yüzde 100 yurt dışına bağlı değiliz. Bazı firmalarımız bir basamak daha ileri giderek geliştirdiği çeşitleri yurt dışına ihraç eder düzeye ulaştı. Yurt dışına lisans satıyor. Bu durum Türkiye için gurur verici. Ancak dünyadaki rekabette daha iyi bir seviyede olmamız lazım. Teknolojiyle ıslahı birleştirerek satabiliyorsak, rekabetçi pozisyona ulaştık diyebiliriz.” bilgilerini verdi.
‘SERTİFİKALI TOHUM KULLANIMINA DAHA FAZLA DESTEK VERİLMELİ’
TÜRK-TED Başkanı Ali Özbuğday, tarım sektöründe sertifikalı tohum kullanımının mutlaka desteklenmesi gerektiğini, var olan desteklerin de artırılmasını istedi. Sertifikalı tohum kullanılması konusunda bakanlığın verdiği desteği takdirle karşıladıklarını ama yeterli olmadığını ifade eden Özbuğday, şöyle devam etti: “Bugün Türk tohumculuğunun, ulaştığı seviye itibariyle üretim desteği artık son derece gereksiz. Bunun yerine teknoloji geliştirmeye destek verilmesi lazım. Dünyadaki tohum firmaları cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayırıyor. Türkiye’deki firmaların ciroları düşük olduğu için Ar-Ge’ye yeterli kaynak ayıramıyor. Pek çok yerli firma teknolojiye kaynak ayırıyor ama çok az. İşte devletin buradaki açığı giderici tedbirler alması lazım. Devletin ve TÜBİTAK’ın Ar-Ge desteklerini arttırıcı yönde teşvikleri olması gerekir.” Özbuğday, yerli firmaların da birbirleriyle yatırım ortaklığına giderek güç kazanması gerektiğini de sözlerine ekledi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s