Ortaca’da Üreticilere Zirai Don Uyarısı

Muğla‘nın Ortaca İlçesinde Hava Sıcaklığının Geceleri Zaman Zaman 3-5 Dereceye Kadar Düşmesi Nedeniyle, Bölgede Seracılık Yapan Üreticiler Don Tehlikesine Karşı Uyarılıyor


Muğla‘nın Ortaca ilçesinde hava sıcaklığının geceleri zaman zaman 3-5 dereceye kadar düşmesi nedeniyle, bölgede seracılık yapan üreticiler don tehlikesine karşı uyarılıyor.

Sera sahiplerinin geceleri nöbet tutarak hava sıcaklığının 3-5 dereceye düştüğü zamanlarda ısıtma ve damlama sistemlerini çalıştırdıkları öğrenildi.

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Ortaca‘da yaklaşık 2 bin dekar alanda örtü altı yetiştiriciliği yapıldığını ifade ederek, üreticileri özellikle seralarda etkili olan don tehlikesine karşı dikkatli olmaları konusunda uyardıklarını söyledi.

Çöllü, Bölgede örtü altı yetiştiricilikte en geniş alanı domates bitkisinin kapsadığına işaret ederek, şunları söyledi:

‘Ortalama günlük dış sıcaklığın 12-22 derece olması durumunda seraların ısıtılmasına gerek yok. Dış sıcaklığın 12 dereceden aşağı düşmesi durumunda genellikle geceleri seraların ısıtılması gerekir. Bu açıdan üreticilerimizi dolaşarak gerek don tehlikesi, gerekse bakım konusunda uyarılarda bulunuyoruz.’

– DON TEHLİKESİNE KARŞI ALINABİLECEK TEDBİRLER

Ortaca Ziraat Odasında görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşe Öneri Soltekin, hava sıcaklıklarının düşmesinden dolayı domatesi dondan korumak için üreticinin sık sık uyarıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

‘Domates, sıcaklığı ve ışığı seven bir bitkidir. Seralarda gündüz sıcaklığı bulutlu havalarda 20-22 derece, Güneşli havalarda 27-30 derece olarak ayarlanmalıdır. Kışın gece sıcaklığı için optimal sıcaklık 15-16 derecedir. Bitkilerin sağlığı için seralarda sıcaklığın 10 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Modern seralardaki ısıtma sistemi ile seralarda sıcaklık 12 derecenin altına düşmemektedir. Bu ise uygun sıcaklıktır. Eski tip, yani kömür sabasıyla ısıtma sisteminde ise çiftçilerimiz sıcaklığın 3 ile 5 dereceye düşmesiyle birlikte sobalarını yakarak ortam sıcaklığını yükseltiyorlar. Böylelikle ‘zirai don’ olayına karşı önlem alınıyor.’

Soltekin, üreticilere don tehlikesi bulunduğu günlerde sera içerisinde ısıtma yapmak, sera çatısına yağmurlama yapmak, seralarda özellikle damlama sulama kullanılması, sulamaların öğleden sonra yapılması, havalandırmaların erken kapatılması, serada çift kapı kullanılması, ilaçlama ve yapraktan gübrelemenin sabah saatlerinde yapılması gibi önerilerde bulunduklarını belirtti.

Ortaca Ekşiliyurt mahallesinde yıllardır geçimini seracılık yaparak sağlayan üretici MahmutÜlker ise, ‘Yetkililerin uyarıları ile hava sıcaklığı 5-6 dereceye düştüğü zamanlarda damlama ve ısıtma sistemiyle seralarda ısıyı yükseltiyoruz. Bunu 12 derecenin üzerine çıkarmamız gerekiyor. Böyle günlerde arkadaşlarımızla geceleri nöbet tutarak geçiriyoruz’ diye konuştu.

(OKN-DG-BNY) – MUĞLA (Anadolu Ajansı) 03.02.2011 11:32[2513008] 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s